Jdi na obsah Jdi na menu

Jazyky

ČeštinaEnglish

Významnost zdravotních a genetických vyšetření u CHP

Článek by měl pomoci  zorientovat se,  která vyšetření jsou u našeho plemene  důležitá a která  méně.

A co je cílem těchto vyšetření.

AKTUALIZACE TEXTU: 

Do roku 2023 bylo u našeho plemene je pro uchovnění povinné pouze 1 zdravotní vyšetření a to rentgen DKK.   V roce 2023  přibylo důležité genetické vyšetření DM.

1.  DKK - tedy dysplazie kyčelních kloubů (vyhodnocení MVDr. Ekrem z rentgenového snímku) .

V současnost bylo značení změněno. Místo dřív zaběhnutého vyjádření dvěma čísly (každé za jednu končetinu)  se nyní vyjadřuje se pouze jedním  písmenem. A to  od nejlepšího  hodnocení A až po nejhorší E  a to podle hůře postižené končetiny. Nelze tedy bohužel odlišit stavy, kdy jeden jedinec má 4/4  (nyní E) a od těch, kdy jedinec má 4/0 (nyní také  E). 

Nejlepší hodnocení je A a odpovídá hodnocení 0/0. 

2.  Degenerativní myelopatie -  neurologické onemocnění vedoucí k možnému ochrnutí pánevích končetin (samostatný text najdete ZDE ) - velmi jednoduché genetické vyšetření, kdy vhodným spojováním jedinců lze zcela zamezit narození štěńat, u nichž by  mohla tato ošklivá  nemoc propuknout. Klubem přijato jako povinné vyšetření na základě tlaku členů v roce 2023. Test však existoval a zodpovědní a znalí majitelé chovných jedinců  ho dělali již kolem roku 2015.

Ideální stav je DM g/g (zdravý homozygot). Přenašeč (heterozygot)  má v označení 1x písmeno a (tedy DM a/g, nebo M g/a)  a při spojení se zdravým homozygotem nemůže dát postiženého jedince (nemocného homozygota) značeného DM a/a.

Obecně platí,  že téměř každé provedené vyšetření zdravotního stavu chovného  jedince je bonusem. 

Ať jde o vyšetření klinické (např. vyšetření srdce) , ortopedické (stav jednotlivých části kostry - jako např. DKK,  LTV, L) nebo genetické (např. DM, lokus D1)), která jsou nejpřínosnější, protože dopředu umožňují odvodit, jak na tom v daném znaku budou potomci  testovaných rodičů a zabránit narození v daném znaku ,,postiženého,, jedince .

Některá vyšetření však jsou  více smysluplná, jiná méně a např. vyšetření Dwarfismu prakticky naprosto  postrádá smysl.

Důležitá a smysluplná  zdravotní a genetická vyšetření  jsou na ty nemoci či  zdravotní postižení, která se u plemene vyskytují a mohou vést  k závažným zdravotním problémům, jako je např. ochrnutí pánevních končetin (DM) .  

Aby měla tato vyšetření smysl, měl  by navazovat  postup chovatelského klubu, který by měl zamezit nebo minimálně snížit počet štěńat u nichž  může nemoc propuknout . Postup v chovu  pak záleží na typu vyšetření. V reálu ale  klub ponechává toto převážnou na chovatelích, tedy na jejich znalostech (které se velmi výzazně odlišují) . Je stále velká spousta chovatelů, kteří u svých fen opravdu nechávají udělat jen ty 2 povinná vyšetření. Je nutno počítat, že každé neprovedené  vyšetření může znamenat v daném znaku postižení .

U genetických vyšetření lze  vhodným spojením úplně zamezit narození potencionálně nemocných jedinců.

U vyšetření typu RTG lze pouze zjistit stav potencionálně chovných jedinců  a jejich negativní selekcí pak omezit  výskyt jedinců s vyšší stupněm DKK,  ovlivňujícím negativně kvalitu života.

Z tohoto pohledu jsou v současné době  velmi důležitá  ještě 2 zatím nepovinná vyšetření:

- LTV (hodnocení výskytu přechodových obratlů a anomálií křížové kosti)  - rentgen, kde je princip  stejný jako u DKK . Pozitivní jedinci by měli být podle stupně odchylky spojování  s negativními jedinci .Avšak mechanismus dědivosti  uvidíme až v budoucnosti.

- L  - popisuje počet bederních obratlů (správný je L7)

Další smysluplná vyšetření jsou některá klinická :

- vyšetření srdce

- biochemické vyšetření krve  (výsledek se nikde neuvádí) ukáže správnou funkci vnitřních orgánů, jako ksou např. játra

- slinivka

- štítná žláza

Dochází k vývoji a je možné, že za čas se ukáže jako důležité,  vyšetřovat ,,něco dalšího, nebo jiného.

Další možná vyšetření , ale podstatně méně důležitá z pohledu chovu, protože u CHP se tato postižení vyskytují spíše vyjímečně.

Kostry:

- DLK (lokty - rentgen) - CHP podle statistik tímto prakticky  vůbec netrpí, 98,5 % vyšetřených jedinců je nepostižených, toto vyšetření je tedy spíše ,,záležitost,, vylepšující profil psa.

Obnáší však  3 rentgeny jedince a proto já jsem toto vyšetření přestala u svých CHP dělat. Z uvedených snímků šlo ale zároveń zhodnotit

- OCD  (ramena - rentgen), který má ale ,,stejný smysl,,. Viz statistika ze stránek KPCHP.

Pokud se chcete podívat na statistiky aktuálně kdykolik později, zde je odkaz: https://www.kpchp.org/chov_statistiky.php

 

- spondylóza  páteře (zjištění rentgenem) prováděná v mladém věku prakticky nemá význam. Statistika vychází obdobně jako 2 předchozí.  . Není míňeno spondylózu, vzniklou přetěžováním ve spojitosti s vyšším  věkem  .

Z genetických testů se ještě provádí :

- lokus D1 (případně jiný lokus jako B)  - jde o test na možný vznik šedomodrého zbarvení, ne o zdravotní test, ale tento test svůj smysl má, protože, na rozdíl od jiných plemen, my toto zbarvení u plemene nechceme mít. Toto zbarvení se vyskytuje (vzniklo mutací) u mnoha plemen se zbarvením black and tan a je spojováno  s možností  kožního onemocnění - alopecií.

Někdy  je možno vidět  výsledky zbytečných  vyšetření:

-  dwarf  (tedy dwarfismus)  - vůbec se u plemene CHP  nevyskytující anomálie růstu  (obvykle je tento genetický test  ,,bonus navíc,, k sadě jiných genetických vyšetření)

 

Na závěr dodám, že existuje i řada onemocnění, na které neexistují bohužel žádná vyšetření ani testy a nezbývá než doufat, že  snad časem vědci výzkumem najdou řešení i na některá z nich. Příkladem je idiopatická epilepsie.